• HEGYKÖZSÉGI BORVERSENY HAJÓSON

    Negyvennyolc termelő, összesen 209 mintával nevezett a Hajósi Hegyközség borversenyére. A bormustrát június elején tartották és a napokban kiderült, hogy remek nedűket állítottak elő a hegyközség borászai. A borok közül 46 lett aranyérmes, ezüstöt pedig 104 érdemelt ki.

    A helyi hagyományok szerint a legjobb borok közül választották ki azokat, amelyekkel meglocsolták a szőlészek és borászok védőszentje, Szent Orbán szobrát a Pincefaluban.

    A Hajósi Szent Orbán Borlovagrend zászlósbora, a Cabernet Sauvignon, hosszú idő után ismét bekerült a locsolóborok közé. Az idei legjobbak és boraik: Beck Tibor (Aletta), Berecz József (Cabernet Sauvignon), Dobler János (Kékfrankos – rozé), Berta Pincészet (Cserszegi fűszeres), Oszvald Pincészet (Cabernet Sauvignon).

    Hajós város bora az Umenhoffer Pincészet Kincsem cuveé bora lett.

  • BORVERSENY BOROTÁN

    Borotán a Koch Borászat adott helyszínt az idei Hajós-Bajai Borvidék borversenynek. Koch Csaba házigazda, a 2019-es „Év Bortermelője” győztese köszöntötte a megjelenteket. Beszédében kiemelte, hogy bár az idei Országos Borverseny elmarad, a Bács-Kiskun Megye Bora választást megtartják. A június 9-én zajló versenyen 24 termelő 125 borát kóstolhatta a zsűri. A kategóriák győztesei képviselhetik a Hajós-Bajai borvidéket a megyei versenyen. A házigazda köszöntője után Vedelek Norbert, a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés alelnöke nyitotta meg a megmérettetést és adta át Rideg László elnök úr üdvözletét. Az alelnök örömét fejezte ki, hogy a pandémia által okozott nehéz helyzet után, a programok, rendezvények visszatérésével már a borászok is pozitívan tekinthetnek a jövőbe.

    A Hajós-Bajai Borvidék legjobb Borai:
    – Fehér: Koch Borászat : (Frisch)Cserszegi fűszeres 2019.
    – Rozé: Koch Borászat: (Frisch)Rosé Cuvée 2019.
    – Vörös: Umenhoffer Pince : Kincsem Cuvée 2018.

    Bács-Kiskun Megye bora választásra bekerülő borok:
    -Fehér: Koch Borászat : (Frisch)Cserszegi fűszeres 2019., Gruber Pincészet: Sauvignon Blanc 2019.
    -Rozé: Koch Borászat: (Frisch)Rosé Cuvée 2019., Szemerey Pince: Zweigelt rosé 2019.
    -Vörös: Umenhoffer Pince : Kincsem Cuvée 2018., Antal Pincészet: Cabernet Sauvignon 2015.

  • ELMARAD A 40. ORBÁN-NAPI BORÜNNEP A HAJÓSI PINCEFALUBAN – KINYITNAK A PRÉSHÁZAK, CSALÁDI, BARÁTI KÖRBEN ÜNNEPELNEK

    Elmarad Kalocsa, Hajós és térségének kiemelkedő látogatottságú turisztikai attrakciója, a hagyományosan május utolsó hétvégéjén rendezett, idén 40. Orbán-napi Borünnep. A tavaly óta, három napon át tartó programokkal készülő önkormányzat részéről Estók Mihályné polgármester elmondta: ugyan a pünkösd hétvégére tervezett rendezvényt a koronavírus-járvány miatt hozott intézkedések miatt törölték, mert a szabályok betartását, mások mellett a 100 fő alatti létszámot természetesen nem tudják garantálni, de jövőre kárpótolják a jubileumi Orbán-napra készülőket. A 40. évfordulóhoz méltó ünnepet egy évvel elhalasztják, azt 2021. hasonló időpontjában rendezik meg.

    -Mindez nem jelenti azt, hogy nem nyitnak ki a borházak és a présházak, ám ezúttal családi, baráti körben ünneplünk. Idén is forognak majd a bográcsok a présházak előtt, ezúttal is minden a borról, a szőlőről és a barátságról szól, ám ez a mintegy 1200 présház falai és a szűkebb értelembe vett telek határai, és a megengedett létszám keretei között marad.

    A programok törlése természetesen magában foglalja, hogy idén elmarad az Orbán – napi szoborlocsolás, bormustra, borlovag választás, a helyi hagyományok felvonultatása és a nagy zenei programok is – mondta Estók Mihályné polgármester.

    Hozzátette: a Pincefalu új Látogatóközpontja viszont mindhárom napon, majd azt követően is folyamatosan nyitva tart. A központ egy időben 15 látogatót fogad, a munkatársak azt kérik, az érdeklődők arcmaszkot hozzanak magukkal!

  • XXV. Nemzetközi Kadarka Borverseny

    Kiskőrös, 2020. 03.21.

    Mai változó világunkban különösen értékes, hogy a Kiskőrösön megrendezésre kerülő Kadarka Borverseny 25. évfordulóját ünnepelhette. Az ötletgazda Kósa Gyula kiskőrösi Kadarka Szőlőt termelő gazda volt. Immár 20 éve az István Borház a verseny házigazdája. Borversenyt szervezni bizony fáradságos, sokszor hálátlan szakmai feladat. Ezt igazán azok tudják, akik szerveztek már pár borversenyt. Ezért tisztelet a szervezőknek kitartásukért.
    Mivel hosszú idő óta részt veszek a versenyen szervező, előkészítő, bíráló minőségben, ezért készítettem egy rövid értékelést a Jubileumi Borversenyről.

    Szakmai meggyőződésem, hogy mi általában kissé felületesen kezeljük a borversenyeket. Lezajlott, megvolt az eredményhirdetés, publikáltuk az arany és ezüstérmesek névsorát és vége. Ugyanakkor egy elemzés, (különösen, ha az több évet ölel fel) nagyon sok információt ad. Nem csak a szervezőknek, hanem a térségnek, a borvidéknek, a termelőknek. Mik a kedvelt fajták, mi az elfogadott stílus irányzat, hogyan változik a nevezők névsora, részvétele, hogyan változik a részvevők eredményessége és miért, stb.

    A Kadarka nagyon különleges szőlőfajta. Sok szőlész, borász szívét megdobogtatja, sokakat (nyilván akik nem termelik, nem foglalkoznak vele) hidegen hagy. Egyik legősibb fajtánk, régen minden borvidéken megtalálható volt, területe is nagyon jelentős volt. Mára ez megváltozott, 500 ha körül van az országban a Kadarka termőterület,ezen belül a Kunsági borvidéken 180 ha. Fontos a Duna Borrégió másik két borvidékén is, a Hajós-Bajai és a Csongrádi Borvidéken. Ezen felül (talán a Bikavér kapcsán is) ismert, Egerben és Szekszárdon, sőt a Villányi és Tolnai Borvidék is termeli, tiszteli a fajtát.

    Nem vitatható, hogy a magyar gasztronómiában nagyon szépen beilleszthető, a magyaros ételek, különösen a halászlé és a paprikás ételek kiváló kísérője.

    Ebben az évben azt a megtisztelő felkérést kaptam, hogy az egyik bíráló bizottságot vezethettem a versenyen. Az összesen 107 mintát négy bizottság bírálta. Tehát nem volt túl megterhelő a feladat, bizottságonként 22-28 bormintát kaptunk. A többi bizottságot Erőss János Eger, Módos Ernő Szekszárd és Jekl Béla Villány vezette. Ebben az évben külföldi Kadarka szakértők is segítették a munkát. A bizottsági tagok egyébként ismert és elismert borászok, szakemberek. Különösen öröm, hogy sok fiatal szakember is részt vett a munkában. Nekem is volt szerencsém fiatal szakemberekkel bírálni, volt kolléga a Kunsági és a Csongrádi borvidékről is. Megítélésem szerint jó volt a besorolás, előkészítés is, pedig tudjuk, hogy ez is egy nagyon komoly, lényeges háttérmunka. Bizottságunk értékelte a Fehér Kadarkákat, a rosé és rosé cuvée borok, sillerborok és új vörösborok egy részét.

    I. táblázat

    ÖsszesFehérRosé Rosé CuvéeSillerVörösVörös Cuvée
    Duna Borrégió482717256
    Pannon Régió392223246
    Felső Mo. Régió11000182
    Felső Pannon Rég2000002
    Határon Túli7200050
     107693116216

    A táblázat a régiók részvételét mutatja be az egyes kategórián belül.
    A régiókat, illetve a régiókon belül az egyes borvidékek részvételét, eredményességét külön értékelem.

    Duna Borrégió
    Kunsági Borvidék

    Kunsági BorvidékÖsszesFehérRosé Rosé CuvéeSillerVörösVörös Cuvée
     321615136
            
    Kunsági BorvidékÉremAranyEzüstBronzOklevél  
     3231991  
     %960283 

    Legnagyobb borvidékünk természetesen a legtöbb mintával vett részt a versenyen. Az eredményesség kissé már összetettebb, kicsit kevés az aranyérem, viszonylag sok az ezüstérem, és bizony nem kevés a gyengébb szereplés sem. Összesen 17 termelő, borászat küldött mintát. A tételek zöme Kiskőrös, Soltvadkert, Akasztó, Tázlár és a térség borászataiból került ki. Érdekes, hogy aranyérmet két rosé és egy siller bor kapott. Viszonylag sok vörös cuvée is szerepelt, és nem kevés a siller borok mintaszáma sem. Kadarka fajta esetében személy szerint egyáltalán nem tartom problémásnak a magas sillerbor arányt! Évjárat vonatkozásában nagy a szórás, az István Borház 2011-es, 2015-ös évjáratú tételeket is versenyeztetett. Természetesen a fehér és rosé borok 2019-es évjáratúak.

    Duna Borrégió
    Hajós-Bajai Borvidék

    Hajós-BajaÖsszesFehérRosé Rosé CuvéeSillerVörösVörös Cuvée
     141102100
            
    Hajós-BajaÉremAranyEzüstBronzOklevél  
     144820  
     %2958130 

    A borvidék részvétele mintaszámban viszonylag magas, eredményességben pedig az egyik legkiválóbb. Pláne, ha figyelembe vesszük, hogy egy Csátalján működő borászatot –mivel a szőlő a szekszárdi borvidéken van, tehát a bor szekszárdi eredetű,– ezért Szekszárdnál szerepeltettem.

    Így hét termelő borai szerepelnek a listán. Fehér Kadarka kategóriában egy aranyérem született, Hajósi a bor. A többi aranyérmet, három, Kadarka vörösbor kapta. Viszonylag letisztult
    választék, cuvée borok nem szerepelnek a listán. Évjárat vonatkozásában is egységes a kép, súlyozott a 2019-es évjárat, a legérleltebb tétel is 2016-os.

    Duna Borrégió
    Csongrádi Borvidék

    Sajnos a borvidék régi fénye kissé megkopott, két termelő, két bor, 2018-as évjárat, viszonylag szerény helyezés. Csak remélhetjük, hogy a helyzet javulni fog, bízva a fiatal, tettre kész borász generációban!

    Pannon Borrégió
    Szekszárdi Borvidék

    SzekszárdÖsszesFehérRosé Rosé CuvéeSillerVörösVörös Cuvée
     181101141
            
    SzekszárdÉremAranyEzüstBronzOklevél  
     184950  
     %2250280 

    Nagyon szép a mennyiségi részvétel, és az eredményesség is figyelemre méltó. Érezhető, hogy a borvidéken sokan szeretik és tisztelik a fajtát. Nevező borászatok száma 13, (ebben van az egy Csátalján működő cég, magas eredményességi mutatóval). A 4 aranyérmet Kadarka vörösborok érdemelték ki, érdekes, egy tétel 2016-os évjáratú, három tétel viszont 2019-es évjárat! Itt is letisztult választékról beszélhetünk, hiszen 18 tételből 14 kadarka vörösbor!

    Pannon Borrégió
    Villányi Borvidék

    VillányÖsszesFehérRosé Rosé CuvéeSillerVörösVörös Cuvée
     14102182
            
    VillányÉremAranyEzüstBronzOklevél  
     141841  
     %757297 

    A mennyiségi részvétel nagyon szép, legismertebb borvidékünkön is tisztelik a fajtát. Az aranyérmet is Kadarka vörösbor kapta. Hat termelő küldte el bormintáit. Rosé kivételével minden kategóriában indult tétel. Az eredményesség talán elmarad a borvidék megszokott átlagától.

    Pannon Borrégió
    Tolnai Borvidék

    TolnaÖsszesFehérRosé Rosé CuvéeSillerVörösVörös Cuvée
     7010123
            
    TolnaÉremAranyEzüstBronzOklevél  
     71240  
     %152956  

    Érdekes, izgalmas részvétel. Három termelő, egy helység, Simontornya. Egy picit talán útkeresés is a termelők részéről. Minden nevezett tétel 2019-es évjáratú. Aranyérmet Kadarka vörösbor kapott. Az eredményességet kissé rontja a sok bronz minősítés, de nincs okleveles bor!

    Felső-Magyarország Borrégió
    Egri Borvidék

    EgerÖsszesFehérRosé Rosé CuvéeSillerVörösVörös Cuvée
     11000182
            
    EgerÉremAranyEzüstBronzOklevél  
     111811  
     %97399 

    A régió többi borvidéke nem nevezett a versenyre. Viszonylag szép számú nevezés, mindez három termelőt takar. Minden bor Egerből származik. Csak siller,vörös és vörös cuvée borok szerepelnek. Aranyérmet egy 2018-as évjáratú Kadarka vörösbor kapott. Összességében az eredményesség talán kissé elmarad a várttól!

    Felső Pannon Borrégió
    Etyek- Budai Borvidék

    Két minta, két nevező, szerény eredmények. Mindkét tétel cuvér, 2019-es évjáratú. Úgy gondolom, hogy a nevezés is a Budai Kadarka Kör kezdeményezése, ami igen tiszteletre méltó, de az eredményesség még nem a várt!

    Határon túli nevezések
    Szlovákia

    Egy termelő, két bor, mindkettő Fehér Kadarka 2018, és 2019-es évjárat. Visszafogott eredményesség! Mindkét tételt az a bizottság értékelte, amelyben én is dolgoztam. Őszinte véleményem, hogy ezek a borok nem fogják segíteni a Kadarka fajta népszerűsítését Szlovákiában!

    Bulgária
    Két nevező, kettő Kadarka vörösbor, 2016-2017-es évjárat, nem kiemelkedő eredményesség. Ez számomra kissé meglepő, magam is voltam Bulgáriában, a fajta ismert és népszerű Gamza néven, és bizony nagyon szép tételeket kóstoltunk. Ezek a borok kissé elmaradtak az általam várt minőségtől. A belföldi népszerűsége mellett a kivitelben is jelentős szerepet játszott!

    Szerbia
    Ezen részvételhez csak gratulálni lehet. Egy cég, három Kadarka vörösbor, kettő 2015-ös, egy pedig 2019-es évjáratú. Mindhárom aranyérmet kapott. A 2019-es tétel abban a bizottságban szerepelt, amelyben dolgozhattam, nem volt kérdéses a tétel szereplése! Korábban több alkalommal voltam az üzemben, mivel a borászat beindításában jelentős szerepe volt Keresztes József úrnak, a Kunsági Borvidék Hegyközségi Tanács titkárának. Az Ő útmutatásai alapján kezdett dolgozni a borászat. Jó szőlők, korszerű technológia, kis fahordós érlelési lehetőség.

    Ebben az évben nem indított tételt Románia, pontosabban az Arad-Ménesi Borvidék. Dr. Balla Géza borászatán kívül is volt a térségben egy két borászat, amelyik részt vett a versenyen. Persze Balla Géza már mindent megnyert Kiskőrösön amit meg lehetett nyerni!

    Összességében értékes, szép bormustrán vagyunk túl. Hiszem és remélem, hogy ez a hungaricum fajta még sokáig megmarad az igényes magyar borkedvelők és a magyar gasztronómia elvárásainak megfelelően. Ennek reményében kívánok még sok hasznos és eredményes Nemzetközi Kadarka Borversenyt!

    Kisari István

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás